Od 8:00 do 18:00

800 10 30 50

Jak si vybrat
nový vůz?

Praktický průvodce pro výběr správného vozu.

Jak si vybrat nový vůz?

Chcete si pořídit nový automobil?

 

Jen v ČR máte na výběr ze stovek modelů více než 50 automobilek z celého světa. Rozhoduje samozřejmě cena, ale důležitá jsou i ostatní kritéria. Pokud si je rozmyslíte předem, určitě se vám nestane, že byste si v nabídce některého výrobce nevybrali. Ale pozor – počítáte také třeba s bezpečností automobilu nebo s tím, že ho budete za pár let možná prodávat? A na kolik přijde hodina práce v autorizovaném servisu?


8 otázek, na které byste si měli odpovědět před pořízením vozu:

  1. Kolik lidí budete v autě vozit? Neplánujete třeba do budoucna další děti?
  2. Skutečně trváte na své oblíbené značce, i když nenabízí přesně to, co potřebujete?
  3. Potřebujete reprezentativní auto, nebo preferujete užitečnost?
  4. Kam jezdíte na dovolenou a co vás baví? Budete častěji vozit lyže, nebo soudek piva?
  5. Ptáte se prodejců na akční nabídky? Můžete získat nižší cenu nebo lepší výbavu.
  6. Jak je auto spolehlivé a kolik stojí údržba a opravy? Zeptejte se svého mechanika.
  7. Jakou bude mít auto cenu za tři nebo pět let, až ho budete prodávat? Poradí vám v bazaru.
  8. Jak je auto bezpečné (boční výztuhy, airbag řidiče v základní výbavě, druhý airbag)?


Jaký typ vozu vlastně potřebujete?

Nejvíc samozřejmě záleží na vašich osobních požadavcích. Určitě v nich bude důležitou roli hrát fakt, koho budete potřebovat automobilem pohodlně odvézt. Celou rodinu, nebo jen sebe a partnera nebo partnerku? Kolik vozíte obvykle nákladu? Podstatný je i váš vkus, automobil by se vám měl líbit. Pokud ještě nejste rozhodnutí, třeba vám pomůže následující tabulka.

Svobodný muž – SPORŤÁK
Můžete si splnit svůj sen. Jestli nemáte žádné závazky, rozhoduje jen váš styl a stav účtu. Pokud si kupujete automobil pro osobní účely, určitě vám bude vyhovovat sporťák nebo off-road. Ve firmě naopak uděláte větší dojem s limuzínou ve střední nebo vyšší střední třídě. Limuzína s pátými dveřmi pohodlně uveze i horské kolo nebo lyže.

Samotná žena – MALÝ VŮZ
Svobodné ženy bývají praktičtější než muži a tak častěji volí malá auta s menším objemem motoru. Lépe se s nimi parkuje a ve městě se dobře řídí. I nezávislá žena si ale může splnit stejně odvážné sny jako muži. Na co se ovšem vyplatí nezapomenout je plánování rodiny, zvlášť pokud by měla přijít do tří až pěti let. Pak je jasnou volbou pětidveřový automobil střední třídy.

Dvojice – PĚTIDVEŘOVÉ  AUTO
Pokud plánujete v horizontu tří až pěti let založení rodiny, určitě byste tomu měli přizpůsobit i výběr auta. Jako novomanželé sáhněte raději už rovnou po pětidveřovém vozu střední třídy. Pozornost věnujte zavazadlovému prostoru a pohodlnému přístupu – sem totiž budete brzy denně nakládat kočárek. Tušíte správně, že sedan s klasickým kufrem nebude to pravé.

Rodina 2+1 – KOMBI
Rodina s jedním dítětem využije KOMBI střední třídy. Prostor pro cestující a zavazadla rozhodují. Kočárek, tašky s nákupem, ale i malé jízdní kolo nebo troje lyže, to všechno se vám do auta musí pohodlně vejít. Pokud navíc plánujete dalšího potomka, nebo dokonce dva, není důvod váhat. Ideální volbou pro vás bude rovnou prostorné KOMBI.

Rodina 2+2 – KOMBI NEBO MPV
Aktivní rodina se dvěma dětmi už téměř vyžaduje KOMBI – obyčejný vůz střední třídy znamená každodenní kompromis. A čím více dětí a aktivit, tím více byste měli zvážit pořízení víceúčelového MPV. To nabízí výrazně větší zavazadlový prostor, takže se všichni vždycky pohodlně vejdete. Na druhou stranu ale musíte počítat s odpovídajícím nárůstem ceny.

Senior dvojice – MALÝ VŮZ
Senioři si obvykle vystačí s menším automobilem s malým objemem motoru. Mezi nimi obvykle volí ty nejspolehlivější, i když třeba ne tak reprezentativní modely. Potřebují se totiž na svůj automobil vždy spolehnout, i když v něm vyráží na cestu spíše výjimečně. Rozhodovat při koupi budou i náklady na provoz a jednoduchost a lehkost řízení.